1

Wczasy Zielarskie w Kwiatowym Eldorado na Ziemi Kłodzkiej

Przez cały rok spotykamy się i zgłębiamy wiedzę na temat ziół. Jest to bardzo potrzebne, ale po tej całej teorii rodzi się zapotrzebowanie na praktyczne poznawanie ziół w terenie. W związku z tym stworzyliśmy wyjątkowe warsztaty zielarskie połączone z wyjazdem w teren. Będzie to wyjazd na 6 dni do miejscowości Zielone Ludowe, w Kotlinie Kłodzkiej.
Aby przybliżyć wam czego możemy się spodziewać w czasie tego wyjazdu zacytuję Fragment artykułu znalezionego w Wakacyjnym Zielniku Kłodzkim z 2019 roku.


„Ziemia Kłodzka ma bardzo wiele do zaoferowania dla każdego przyrodnika o niemal każdej porze roku. W maju, czerwcu i lipcu tutejsze łąki oraz lasy stanowią prawdziwą mozaikę wielu ciekawych lub rzadkich gatunków (…) Najlepiej jest się wybrać na Pogórze Orlickie na obszar Natura 2000 Grodczyn-Homole, które jednak od zeszłego roku zostało zakwalifikowane do Gór Orlickich wg nowego podziału fizjograficznego Polski. W każdym bądź razie mowa tu o murawach wokół niewielkiej wsi Zielone Ludowe.

Tutejsze murawy porastają szczytowe partie mało znanych gór, Grzywacz i Kukułka, gdzie na otwartej i nasłonecznionej przestrzeni można dostrzec całą paletę barw tworzoną przez łany kwiatów gęsto ścielących się na łagodnie opadających zboczach. Przez sam środek muraw poprowadzono czerwony szlak z Dusznik Zdroju w kierunku góry Grodczyn. Na trasie można ujrzeć liczne pospolite gatunki łąkowe jak szelężniki, pszeńce, chabry, jastruny, koniczyny, babki i trawy. Jednak pomiędzy nimi spotkać można także piękne lilie bulwkowate, rośliny o największych kwiatach wśród rodzimej flory a także tajemniczą zarazę wielką. Jest to pasożyt chabrów, który na Pogórzu Orlickim posiada największą dolnośląską ostoję. Towarzyszą im liczne storczykowate od bardzo pospolitej tutaj gółki długoostrogowej, po rzadszą listerę jajowatą, podkolana zielonawego i kruszczyka szerokolistnego, którego można spotkać głównie na murawach na skaju lasu. W tej całej masie zieleni warto zwrócić uwagę także na niebieskie pompony. To zerwa kulista, rzadki gatunek notowany w województwie głównie na Pogórzu Orlickim. W lesie spotkamy za to jej krewniaczkę, znacznie częstszą zerwę kłosową o biało-zielonych kwiatach. Na Grodczyn-Homole warto powracać wiele razy w ciągu roku. Wiosną oczy cieszą kępy storczyków męskich, pełników i przytulinek, natomiast jesienią można tu spotkać dziewięćsiły, zimowity oraz prawdziwy skarb regionu, goryczuszkę czeską”.

Tak więc ruszamy poznawać wspaniałe rośliny. Wielu z nich nie będzie nam wolno zerwać, gdyż są pod ścisłą ochroną. Myślę jednak, że zobaczenie w naturze roślin, o których możemy tylko poczytać i pomarzyć, że je zobaczymy, jest wystarczającą zachętą, żeby wyruszyć na poszukiwania. Na pewno zrobimy mnóstwo zdjęć – pamiątek, zamiast zerwanych roślin do zielnika. Ale będzie też sporo roślin, które będziemy pozyskiwać aby zrobić z nich wspaniałe mikstury dla zdrowia i urody.


Będą więc codzienne kilkugodzinne wyprawy w teren. Chcemy przecież zobaczyć jak najwięcej. Będą to spacery podczas których będziemy uczyć się rozpoznawania roślin w ich siedliskach naturalnych. Każdy z uczestników zbierze na własny użytek mieszankę ziół, pędów czy korzeni, nauczymy się technik ich obróbki (suszenie, przetwarzanie), nastawimy napar ziołowy na ognisku. Dowiemy się jak sporządzać nalewki, maceraty, gliceryty i jak można z ziół sporządzić dla siebie kosmetyki. Chcemy byście zdobytą wiedzę mogli stosować na co dzień. Nasze warsztaty to również okazja by dowiedzieć się, jak samodzielnie, na własny użytek przygotować napar, herbatkę ziołową, kadzidełka ziołowe, maść, krem, okład z ziół czy pyszną, leczniczą nalewkę. Po powrocie posiłek, chwila odpoczynku i własnoręczna produkcja różnych mikstur. Posiedzimy razem przy ognisku aby posłuchać opowieści zielarskich, porozmawiamy o energii drzew i roślin, naładujemy się energią Matki Ziemi. Kobiety zawsze czerpały energię z Ziemi, temu właśnie służyły między innymi długie spódnice. O tym i o innych magicznych aspektach Kręgów Kobiet również porozmawiamy. I na pewno zrobimy sobie chociaż jedną wyprawę nocną na łąki. Ugości nas Agroturystyka pod Grzywaczem. Jest to nowy budynek z pięknymi pokojami 3-4 osobowymi, w każdym pokoju jest łazienka, balkon i kuchnia z pełnym wyposażeniem. Posiłki będą przygotowywane na miejscu z dodatkiem jadalnych ziół dziko rosnących i urozmaicane przysmakami z tychże ziół. Część zajęć warsztatowych będzie się odbywać w świetlicy.

Te wczasy mają być dla nas czasem wspaniałego wypoczynku, rozwoju osobistego i nauki.

Ramowy plan warsztatów- zależny od pogody i nastroju uczestników:

1 dzień (poniedziałek)
14:00 – 15:00 Przyjazd i zakwaterowanie
15:15 – 15:45 Poczęstunek
16:00 – 17:30 Spotkanie zapoznawcze na pobliskiej łące, intencje warsztatowe, rytuały oczyszczające
18:00 – 19:00 Obiadokolacja

2 dzień (wtorek)
8:00 – 8:30 Ćwiczenia na dobry dzień
8:30 – 9:30 Śniadanie (szwedzki stół, dla każdego coś dobrego)
10:00 – 16:30 Pierwsza wyprawa w teren – oglądanie i zbieranie ziół, poznawanie ziół w ich naturalnych siedliskach.
17:00 – 18:00 Obiadokolacja
18:30 Zajęcia wieczorne – krąg kobiet

3 dzień (środa)
8:00 – 8:30 Ćwiczenia na dobry dzień
8:30 – 9:30 Śniadanie (szwedzki stół, dla każdego coś dobrego)
10:00 – 16:30 Druga wyprawa w teren – oglądanie i zbieranie ziół, poznawanie ziół w ich naturalnych siedliskach.
17:00 – 18:00 Obiadokolacja
18:30 Przetwarzanie ziół- Laboratorium Zielarza

4 dzień (czwartek)
8:00 – 8:30 Ćwiczenia na dobry dzień
8:30 – 9:30 Śniadanie (szwedzki stół, dla każdego coś dobrego)
10:00 – 16:30 Trzecia wyprawa w teren – oglądanie i zbieranie ziół, poznawanie ziół w ich naturalnych siedliskach.
17:00 – 18:00 Obiadokolacja
18:30 Przetwarzanie ziół – Laboratorium Zielarza

5 dzień (piątek)
8:00 – 8:30 Ćwiczenia na dobry dzień
8:30 – 9:30 Śniadanie (szwedzki stół, dla każdego coś dobrego)
10:00 – 16:30 Czwarta wyprawa w teren – oglądanie i zbieranie ziół, poznawanie ziół w ich naturalnych siedliskach.
17:00 – 18:00 Obiadokolacja
18:30 Moc i magia ziół, relaksacja z dźwiękiem

6 dzień (sobota)
8:00 – 8:30 Ćwiczenia na dobry dzień
8:30 – 9:30 Śniadanie (szwedzki stół, dla każdego coś dobrego)
10:00 Pożegnanie w plenerze
12:00 – 13:00 Wyjazd uczestników

Prowadząca: Regina Łuska – Zielarz Fitoterapeuta
Współprowadząca: Barbara Ratajczak – Zielarz Fitoterapeuta

Termin I Turnusu: 23.05 – 28.05.2022
Termin II Turnusu: 30.05 – 04.06.2022

Miejscowość: Zielone Ludowe, Agroturystyka pod Grzywaczem (Kotlina Kłodzka)
Cena: 1500 zł, obejmuje nocleg, wyżywienie, spotkania i warsztaty ziołowe.

Proszę zabrać ze sobą:
Obuwie odpowiednie do spacerów po łąkach (najlepiej nieprzemakalne, mogą być gumowce, odpowiednia odzież – kurtka przeciwdeszczowa, odzież na każdą sytuację, w górach pogoda zmienia się zaskakująco i niespodziewanie.)
Długie spódnice u pań mile widziane, najbardziej mile widziane czerwone :) ale w braku czerwonych inne też mogą być.

Zapisy na wczasy do 15 kwietnia 2022 – liczba miejsc ograniczona.
Przedpłata bezzwrotna 700 zł (Dlatego z rozwagą podejmujcie decyzję o przyjeździe), płatna do 15 kwietnia 2022
Konto do wpłat: Regina Łuska Alior Bank: 78 2490 0005 0000 4004 4653 3481 W tytule: Zielone Ludowe – imię i nazwisko uczestnika

Wszelkie informacje dodatkowe pod nr. tel.:
Regina: 606 856 652
Barbara: 601 173 673

Comments 1

  1. Wspaniały plan Reniu, jestem pełna podziwu, gratuluję 😍 Powodzenia dziewczyny 👍

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *