Zielarskie wyprawy w okolicy Widzieńska nad rzeką Gowienicą

Zielarskich wypraw w tej okolicy już było sporo i będzie ich jeszcze wiele w przyszłości.

Widzieńsko – osada leśna w północno-zachodniej Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w południowo-wschodniej części gminy Stepnica. Według danych z 31 grudnia 2009 r. Widzieńsko zamieszkiwało 138 osób. Widzieńsko zostało założone w średniowieczu jako niewielki przysiółek nad rzeką. Pierwsza pisana wzmianka pochodzi z roku 1321. W tych czasach znajdował się tutaj młyn wodny oraz most na rzece Gowienicy. Dzisiaj Widzieńsko zachowało charakter ulicówki, jest z każdej strony szczelnie otoczone iglastymi lasami Puszczy Goleniowskiej.

Gowienica to na Pomorzu jedna z mniej zniszczonych działalnością człowieka rzek. Uznawana jest za rzekę dziką, pełną powalonych drzew, meandrów, nadbrzeżnych łozin. Szczególnie urokliwy jest jej końcowy, kilkunastokilometrowy odcinek na terenie Gminy Stepnica, od miejscowości Babigoszcz do ostatnich drzew stepnickich lasów. Rzeka kończy swój bieg trzykilometrowym uregulowanym kanałem płynącym przez łąki. Do Zalewu Szczecińskiego, dokładnie Zatoki Stepnickiej wpada w miejscowości Stepnica. Najciekawsze turystycznie fragmenty znajdują się w okolicach Burowa, Babigoszczy i Widzieńska gdzie znajdują się: most, plaża, z możliwością rozpalenia ogniska.

Gowienica jest również szlakiem kajakowym, jednak w dół od Widzieńska rzeka jest nieprzystosowana do spływów. Chociaż w czasie naszych zielarskich wędrówek widzieliśmy już ekipy kajakowe przenoszące swoje kajaki ponad zwalonymi drzewami.

Śledziennica skretnolistna

Nas jednak interesuje najbardziej roślinność w okolicach tej rzeki i wokół wsi. Jest to przede wszystkim miejsce czyste, bez nawozów, pestycydów i innych trucizn. Wiec zioła tam zbierane są czyste i jest ich ogromna różnorodność. W czasie gdy wokół zioła miejscami zupełnie zanikają, albo jest ich po prostu coraz mniej, a jak rosną, to często na obrzeżach nawożonych pól albo przy drogach, to na naszych wyprawach możemy naocznie zobaczyć zebrać bardzo wiele gatunków ziół.

arcydzięgiel litwor ssp nadbrzeżny

Oczywiście pamiętamy o tym, żeby nie niszczyć siedlisk roślin. Nie ruszamy tych pod ochroną, ale z przyjemnością im się przyglądamy w naturze, uczymy się je rozpoznawać. To zupełnie co innego niż zobaczyć jakąś nowo poznaną roślinę na zdjęciu w książce czy na ekranie komputera.

Jest sporo ziół których możemy trochę uszczknąć nie niszcząc siedliska, bo jest ich tam dużo. Różnorodność ziół jaka tam występuje we wszystkich porach roku zachwyca.

cebulica dwulistna

Możemy tam zobaczyć zaczynając od wiosny takie zioła jak: śledziennica skrętnolistna (Chrysosplenium alternifolium L.) , złoć żółta (Gagea lutea) , zawilec gajowy (Anemone nemorosa L.), zawilec żółty (Anemone ranunculoides L.), Piżmaczek wiosenny (Adoxa moschatellina), Kokorycz pełna (Corydalis solida) , Kokorycz pusta (Corydalis cava), Łuskiewnik różowy (Lathraea squamaria L.), Cebulica dwulistna (Scilla bifolia) , Jasnota purpurowa (Lamium purpureum) , Ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna), Rzeżucha łąkowa (Cardamine pratensis) , Rzeżucha gorzka (Cardamine amara L.) , Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) , podbiał, miodunka, przylaszczka, fiołek wonny, czeremcha pospolita, miodunka plamista i ćma,

Trędownik i pokrzywa

bez koralowy, karbieniec, trędownik bulwiasty, Niecierpek pospolity (Impatiens noli-tangere) , żywokost, sadziec konopiasty, krwawnica, Trędownik skrzydlaty, trędownik oskrzydlony (Scrophularia umbrosa Dumort.), Przetacznik kłosowy (Veronica spicata syn. Incana) , Przetacznik bobowniczek (Veronica beccabunga L.) , czosnek niedźwiedzi, czosnaczek, i wiele innych.A są jeszcze drzewa, krzewy, ciekawe owady, płazy i gady.

czosnek niedźwiedzi

Tak więc o każdej porze roku mamy tam co oglądać i podziwiać.

łuskiewnik różowy

A sama rzeka z jej meandrami tworzy tak piękny krajobraz, że skłania do robienia setek zdjęć aby zachować jej koloryt i piękno.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 10.09.2022 – opis szczegółowy w zakładce Kalendarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *