Wczasy Zielarskie W Kwiatowym Eldorado na Ziemi Kłodzkiej

Przez cały rok spotykamy się i zgłębiamy wiedzę na temat ziół. Jest to bardzo potrzebne, ale po tej całej teorii rodzi się zapotrzebowanie na praktyczne poznawanie ziół w terenie. W związku z tym zapraszam na wyjątkowe warsztaty zielarskie połączone z wyjazdem w teren. Będzie to wyjazd na 6 dni do miejscowości Zielone Ludowe, w Kotlinie Kłodzkiej.

Aby przybliżyć wam czego możemy się spodziewać w czasie tego wyjazdu zacytuję Fragment artykułu znalezionego w Wakacyjnym Zielniku Kłodzkim.

Ziemia Kłodzka ma bardzo wiele do zaoferowania dla każdego przyrodnika o niemal każdej porze roku. W maju, czerwcu i lipcu tutejsze łąki oraz lasy stanowią prawdziwą mozaikę wielu ciekawych lub rzadkich gatunków….Najlepiej jest się wybrać na Pogórze Orlickie na obszar Natura 2000 Grodczyn-Homole, które jednak od zeszłego roku zostało zakwalifikowane do Gór Orlickich wg nowego podziału fizjograficznego Polski. W każdym bądź razie mowa tu o murawach wokół niewielkiej wsi Zielone Ludowe.

Tutejsze murawy porastają szczytowe partie mało znanych gór, Grzywacz i Kukułka, gdzie na otwartej i nasłonecznionej przestrzeni można dostrzec całą paletę barw tworzoną przez łany kwiatów gęsto ścielących się na łagodnie opadających zboczach. Przez sam środek muraw poprowadzono czerwony szlak z Dusznik Zdroju w kierunku góry Grodczyn. Na trasie można ujrzeć liczne pospolite gatunki łąkowe jak szelężniki, pszeńce, chabry, jastruny, koniczyny, babki i trawy. Jednak pomiędzy nimi spotkać można także piękne lilie bulwkowate, rośliny o największych kwiatach wśród rodzimej flory a także tajemniczą zarazę wielką. Jest to pasożyt chabrów, który na Pogórzu Orlickim posiada największą dolnośląską ostoję. Towarzyszą im liczne storczykowate od bardzo pospolitej tutaj gółki długoostrogowej, po rzadszą listerę jajowatą, podkolana zielonawego i kruszczyka szerokolistnego, którego można spotkać głównie na murawach na skaju lasu. W tej całej masie zieleni warto zwrócić uwagę także na niebieskie pompony. To zerwa kulista, rzadki gatunek notowany w województwie głównie na Pogórzu Orlickim. W lesie spotkamy za to jej krewniaczkę, znacznie częstszą zerwę kłosową o biało-zielonych kwiatach. Na Grodczyn-Homole warto powracać wiele razy w ciągu roku. Wiosną oczy cieszą kępy storczyków męskich, pełników i przytulinek, natomiast jesienią można tu spotkać dziewięćsiły, zimowity oraz prawdziwy skarb regionu, goryczuszkę czeską”.

Tak więc ruszamy poznawać wspaniałe rośliny. Wielu z nich nie będzie nam wolno zerwać, gdyż są pod ścisłą ochroną. Myślę jednak, że zobaczenie w naturze roślin, o których możemy tylko poczytać i pomarzyć, że je zobaczymy, jest wystarczającą zachętą, żeby wyruszyć na poszukiwania. Na pewno zrobimy mnóstwo zdjęć- pamiątek, zamiast zerwanych roślin do zielnika. Ale będzie też sporo roślin, które będziemy pozyskiwać aby zrobić z nich wspaniałe mikstury dla zdrowia i urody.

Będą więc codzienne kilkugodzinne wyprawy w teren. Chcemy przecież zobaczyć jak najwięcej. Codziennie będziemy wychodzić w teren. Będą to spacery podczas których będziemy uczyć się rozpoznawania roślin w ich siedliskach naturalnych. Każdy z uczestników zbierze na własny użytek mieszankę ziół, pędów czy korzeni, nauczymy się technik ich obróbki (suszenie, przetwarzanie), nastawimy napar ziołowy. Dowiemy się jak sporządzać nalewki, maceraty, gliceryty i jak można z ziół sporządzić dla siebie kosmetyki. Chcemy byście zdobytą wiedzę mogli stosować na co dzień. Nasze warsztaty to również okazja by dowiedzieć się, jak samodzielnie, na własny użytek przygotować napar, herbatkę ziołową, kadzidełka ziołowe, maść, mydło, krem, okład z ziół czy pyszną, leczniczą nalewkę. Po powrocie posiłek, chwila odpoczynku i własnoręczna produkcja różnych mikstur. Posiedzimy razem przy ognisku aby posłuchać opowieści zielarskich, porozmawiamy o energii drzew i roślin, naładujemy się energią Matki Ziemi. Kobiety zawsze czerpały energię z Ziemi, temu właśnie służyły między innymi długie spódnice. O tym i o innych magicznych aspektach Kręgów Kobiet również porozmawiamy. I na pewno zrobimy sobie chociaż jedną wyprawę nocną na łąki. Ugości nas Agroturystyka pod Grzywaczem. Jest to nowy budynek z pięknymi pokojami 3-4 osobowymi, w każdym pokoju jest łazienka, balkon i kuchnia z pełnym wyposażeniem. Część zajęć warsztatowych będzie się odbywać w świetlicy.

Te wczasy mają być dla nas czasem wspaniałego wypoczynku, rozwoju osobistego i nauki. Każdy z uczestników z tych wczasów oprócz wspaniałych wrażeń zabierze ze sobą do domu zrobione przez ciebie nalewki, maceraty, gliceryty, mydła, szampony i i inne cuda oraz na pewno zbiór wspaniałych ziół zebranych w cudownie czystym terenie.

Ramowy plan warsztatów- zależny od pogody i nastroju uczestników:

Śniadania i kolacje we własnym zakresie (kolacje możemy też celebrować wspólnie)

Po powrocie z wyprawy zielarskiej obiad dwudaniowy

1 dzień ( poniedziałek) 17.06.2024

 • godz. 14:00-15:00 przyjazd i zakwaterowanie
 • godz. 15:15-15:45 Ciepły posiłek
 • godz. 16:00-19:00 Spotkanie zapoznawcze na pobliskiej łące, intencje warsztatowe, rytuały oczyszczające

2 dzień ( wtorek) 18.06.2024

 • godz. 8:00-8:30 ćwiczenia na dobry dzień
 • godz. 8:30-9:30 czas na śniadanie
 • godz. 10:00-15:00 Pierwsza wyprawa w teren- Oglądanie i zbieranie ziół, poznawanie ziół w ich naturalnych siedliskach.
 • Godz. 15:30-16:00 Obiad
 • godz. 17:00 Przetwarzanie ziół- Laboratorium Zielarza– warsztat mydlany, mydło potasowe

3 dzień ( środa) 19.06.2024

 • godz. 8:00-8:30 ćwiczenia na dobry dzień
 • godz. 8:30-9:30 czas na śniadanie
 • godz. 10:00-15:00 Druga wyprawa w teren- Oglądanie i zbieranie ziół, poznawanie ziół w ich naturalnych siedliskach.
 • Godz. 15:30-16:00 Obiad
 • godz. 17:00 Przetwarzanie ziół- Laboratorium Zielarza – warsztat mydlany – wariacje mydlane

4 dzień ( czwartek) 20.06.2024

 • godz. 8:00-8:30 ćwiczenia na dobry dzień
 • godz. 8:30-9:30 czas na śniadanie
 • godz. 10:00-15:00 Trzecia wyprawa w teren- Oglądanie i zbieranie ziół, poznawanie ziół w ich naturalnych siedliskach.
 • Godz. 15:30-16:00 Obiad
 • godz. 17:00 Przetwarzanie ziół- Laboratorium Zielarza – dzień lepiężnikowy – zrobimy szampon

5 dzień ( piątek)

 • godz. 8:00-8:30 ćwiczenia na dobry dzień
 • godz. 8:30-9:30 czas na śniadanie
 • godz. 10:00-16:30 czwarta wyprawa w teren- Oglądanie i zbieranie ziół, poznawanie ziół w ich naturalnych siedliskach.
 • Godz. 15:30-16:00 Obiad
 • godz. 17:00 moc i magia ziół, relaksacja z dźwiękiem, tańce przy ognisku w długich spódnicach

6 dzień ( sobota) 22.06.2024

 • godz. 8:00-8:30 ćwiczenia na dobry dzień
 • godz. 8:30-9:30 czas na śniadanie
 • godz. 10:00 pożegnanie w plenerze
 • godz. 12:00-13:00 wyjazd uczestników

Prowadząca Regina Łuska – Zielarz Fitoterapeuta

Współprowadząca Barbara Ratajczak – Zielarz Fitoterapeuta

Termin I Turnusu: 17.06.2024 – 22.06.2024

Miejscowość: Zielone Ludowe, Agroturystyka pod Grzywaczem (Kotlina Kłodzka)

Cena: 1900 zł obejmuje nocleg , obiady, spotkania i warsztaty ziołowe

Proszę zabrać ze sobą:

 • Obuwie odpowiednie do spacerów po łąkach (najlepiej nieprzemakalne, mogą być gumowce, odpowiednia odzież – kurtka przeciwdeszczowa, odzież na każdą sytuację, w górach pogoda zmienia się zaskakująco i niespodziewanie.)
 • Długie spódnice u pań mile widziane, najbardziej mile widziane czerwone :) ale w braku czerwonych inne też mogą być :)

Dla całej grupy zostanie wykupione ubezpieczenie grupowe na czas pobytu

Zapisy na wczasy do 10 czerwca 2024 – liczba miejsc ograniczona

O zapisie decyduje przedpłata bezzwrotna 700 zł (Dlatego z rozwagą podejmujcie decyzję o przyjeździe), pozostała część wpłaty na miejscu po przyjeździe

Konto do wpłat: Regina Łuska Alior Bank: 78 2490 0005 0000 4004 4653 3481 W tytule: Zielone Ludowe – imię i nazwisko uczestnika

Wszelkie informacje dodatkowe pod nr. tel.:

Regina: 606 856 652

Barbara: 601 173 673

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *